Rowery do triathlon

Triathlon – konkurencja dla wszechstronnych sportowców

Są sporty, które wymagają ponadludzkiej siły. Przeważnie oglądając różne zawody sportowe, doceniamy pełen profesjonalizm, do którego są zmuszeni prawdziwi sportowcy. Nie ma co ukrywać, że czasami nawet i poziom amatorski wymaga niemałych wyrzeczeń. Oczywiście, jest duża różnica pomiędzy sportem zawodowym, a tym mniej profesjonalnym, ale jednak zawsze jest potrzebne zaangażowanie i nie tylko. Postanowiliśmy przyjrzeć się sportowi zyskującemu coraz większą popularność, ale z pewnością ogromnie wymagającemu, czyli triathlonowi. Aby się o nim więcej dowiedzieć, zachęcamy do przeczytania naszego tekstu.

Triathlon – jakie są zasady? Rower triathlonowy i co dalej?

Triathlon nie bez powodu ma w nazwie przedrostek „tri”, który sugerować by mógł, że jest to połączenie trzech dyscyplin. I w rzeczywistości polega on na biegu, jeździe na rowerze i pływaniu. Nie jest to też tani sport. Warto zainwestować w rower triathlonowy z prawdziwego zdarzenia oraz dysponować dobrymi akcesoriami do biegania i pływania w otwartych akewanach wodnych. 

Startując w triathlonie zmagania, rozpoczynamy od pływania. Aby zachować płynność dyscypliny, zawody odbywają się głównie na akwenach otwartych. W zależności od tego, jaki jest rodzaj zawodów, trzeba wyróżnić dystanse:

  • krótki
  • długi
  • olimpijski
  • Iron Man

Nie będziemy się długo rozwodzić nad każdym z tych dystansów, ale nawet najbardziej podstawowy dystans triathlonu, czyli krótki obejmuje 750 metrów pływania, 20 km jazdy na rowerze i 5 km biegu. Wydawać by się mogło, że nie jest to takie trudne, ale jednak w połączeniu tych trzech dyscyplin na raz jest to bardzo wymagająca dyscyplina sportu.

Czy rowery do triathlonu to najważniejszy wydatek?

Obiektywnie rzecz ujmując, tak – rower tt to najdroższy wydatek, jeżeli chodzi o uprawianie triathlonu. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie jeszcze zakup odpowiednich butów do biegania, które nie będą tak bardzo obciążać nóg oraz pianki pływackiej do startów w mniej sprzyjających warunkach atmosferycznych. Nie jest to najdroższy sport, jaki można sobie wyobrazić, natomiast nie sprzęt odgrywa tutaj największe znaczenie.

Co mamy na myśli mówiąc „rower triathlonowy”? Nie jest to nic innego, jak rower szosowy, chociaż za dobrej jakości rower trzeba zapłacić minimum 2-3 tys. zł. chociaż nie brakuje i droższych sprzętów. Wydawać by się więc mogło, że jest to duży wydatek, ale jednak wartościowy sprzęt może wytrzymać parę lat, a nawet w przypadku amatorskiego uprawiania sportu na o wiele dłuższy czas.

Jak się przygotować do zawodów triathlonowych?

Jako że triathlon składa się z 3 osobnych dyscyplin, to trzeba równomiernie dbać o to, by rozwijać się cały czas w każdej z nich. Na pewno najłatwiej jest o trening pływacki i biegowy, bo przecież ten pierwszy można bez problemów przeprowadzić w basenie, natomiast ten biegowy też jest dość prosty do zaplanowania. Nie zmienia to jednak faktu, że i ten rowerowy nie jest tak bardzo trudny. Jasne, nie zawsze jest wiele tras rowerowych, a szczególnie w okresie zimowym drogi nie zawsze pozwalają na przeprowadzenie takiego treningu, a przynajmniej go nie ułatwiają.

Najistotniejszymi czynnikami poza takimi technicznymi jak rowery do triathlonu, powinny mieć te bardziej wolicjonalne jak:

  • psychika
  • zaangażowanie 
  • motywacja
  • odpowiednio rozpisany trening

Zostaw komentarz!