fotowoltaika małopolskie

Nowa odsłona programu 'Mój prąd’ 4.0 – fotowoltaika, czyli co musisz wiedzieć?

Na całym świecie popularność fotowoltaiki nieustannie rośnie, a energia słoneczna jest obecnie jednym z najważniejszych odnawialnych źródeł energii. Trudno się temu jednak dziwić – fotowoltaika posiada bowiem wiele zalet. Najczęściej poruszanym tematem w związku z instalacjami fotowoltaicznymi jest dofinansowanie otrzymywane od państwa. Jak w stosunku do tego ma się program „Mój prąd 4.0”?

Co nowego w roku 2022?

Pieniądze przeznaczone na budżet „Mój prąd 3.0” rozeszły się w błyskawicznym tempie. Już po kilku dniach NFOŚiGW oświadczył, że nabór wniosków został zamknięty z powodu wyczerpania środków. Tym samym inwestorzy, którzy nie zdążyli wysłać zgłoszenia w III turze, muszą poczekać do roku 2022, kiedy to odbędzie się czwarty nabór. Tym razem pieniądze będzie można przeznaczyć nie tylko na panele, a wsparcie mogą otrzymać także dotychczasowi beneficjenci.

„Mój prąd” w nowej odsłonie

Nowy program rządowy „Mój prąd 4.0” ruszy już w pierwszym kwartale 2022 roku. O dofinansowanie będą mogły ubiegać się nie tylko osoby, które nigdy wcześniej nie skorzystały z pomocy państwa, ale i te, które taką pomoc już otrzymały. Co ważne, pieniądze z programu będziemy mogli przeznaczyć nie tylko na zakup oraz instalację paneli fotowoltaicznych. Trzy poprzednie edycje programu sprawiły bowiem, że w Polsce jest już bardzo dużo takich rozwiązań. Teraz więc przyszedł czas na lepsze zagospodarowanie istniejących już przydomowych minielektrowni.

Właśnie z tego powodu do programu będą mogli zgłosić się właściciele instalacji fotowoltaicznych, które zostały sfinansowane z poprzednich edycji programów „Mój Prąd” oraz „Czyste powietrze”. Program „Mój Prąd 4.0” umożliwi nie tylko inwestycję w nowe instalacje fotowoltaiczne, ale także przyczyni się do wspomożenia magazynowania wyprodukowanej już energii elektrycznej z fotowoltaiki oraz magazynowania ciepła i chłodu. Celem nowej odsłony programu jest także pomoc w efektywności zarządzania wyprodukowanej już energii elektrycznej, a także rozwój elektromobilności dzięki dofinansowaniu zakupu oraz montażu punktów ładowania samochodów elektrycznych.

Fotowoltaika Małopolskie, czyli „Mój prąd 4.0”

Na co będziemy mogli otrzymać pieniądze? Dofinansowanie obejmie przede wszystkim:

  • systemu fotowoltaiczne,
  • inteligentne systemy zarządzania energią w domu,
  • magazyny energii elektrycznej,
  • domowe ładowarki samochodów elektrycznych,
  • magazyny ciepła i chłodu

Wszystko to sprawi, że energia elektryczna produkowana w naszych przydomowych minielektrowniach wykorzystywana będzie bezpośrednio na miejscu. To z kolei przełoży się na fakt, iż nasz prąd będzie całkowicie darmowy. Dofinansowanie fotowoltaiki Małopolskie cieszy się szczególną popularnością ze względu na to, że ceny prądu drastycznie wzrastają.

Co ważne, pieniądze z programu „Mój prąd 4.0” otrzyma każda osoba fizyczna, która ma zawartą kompleksową umowę z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej. Kwota, jaką dostaniemy, będzie uzależniona od rzeczowego zakresu inwestycji, jaki przedstawimy do dofinansowania.

Zostaw komentarz!