Terapia widzenia to skuteczny sposób rehabilitowania wzroku, który polega na wielokrotnym powtarzaniu indywidualnie dobranych ćwiczeń. A jak zostać terapeutą widzenia? W tym celu można rozważyć udział w dedykowanym kursie. Terapia widzenia szkolenie to oferta skierowana głównie do pedagogów, tyflopedagogów, ortoptystów i rehabilitantów wzroku. A co jeszcze warto wiedzieć o tej innowacyjnej metodzie?
Na czym polega terapia widzenia?
Podczas terapii widzenia pacjent musi wykonywać ćwiczenia, które zaktywizują narząd wzroku do wytężonej pracy. Zadania należy powtarzać tak długo, aż dana czynność wejdzie pacjentowi w nawyk i stanie się odruchem. Świadoma kontrola wzroku pomoże usprawnić koordynację wzrokowo-ruchową i korzystnie wpłynie na widzenie stereoskopowe. Doświadczony terapeuta na podstawie badań i obserwacji przygotuje dla pacjenta ćwiczenia, dzięki którym wzmocnione zostaną poszczególne grupy mięśni, a mózg nauczy się efektywnie przetwarzać bodźce wzrokowe. Terapia widzenia może także usprawnić proces akomodacji, co w efekcie przełoży się na lepsze wyniki w nauce lub w pracy.
Jak zostać terapeutą widzenia?
Terapię widzenia może stosować osoba, która na co dzień pracuje z pacjentami niedowidzącymi lub mającymi inne poważne problemy ze wzrokiem. Chcąc bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić rehabilitację wzroku, trzeba ukończyć profesjonalne szkolenie organizowane przez renomowany ośrodek szkoleniowy. Po zakończeniu kursu często wymagany jest jeszcze udział w superwizji, która polega na przygotowaniu materiału filmowego z przeprowadzanych przez kursanta zajęć. Jeśli superwizja zostanie oceniona pozytywnie, to uczestnik otrzyma certyfikat i będzie mógł oferować swoim pacjentom terapię widzenia. Warto podkreślić, że ta uniwersalna metoda przynosi zaskakująco dobre rezultaty zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych pacjentów, a nawet seniorów.
Kiedy warto skorzystać z terapii widzenia?
Terapia widzenia to proces, w którego trakcie pacjent musi być aktywny i powinien ściśle wykonywać zalecenia terapeuty. Metoda ta jest szczególnie polecana osobom borykającym się z problemami neuromięśniowymi lub takimi, które nieprawidłowo przetwarzają i integrują informacje przestrzenno-wzrokowe oraz wzrokowo-motoryczne. W efekcie terapię widzenia stosuje się w leczeniu zeza, zaburzeń akomodacji, zaburzeń pracy mięśni okoruchowych czy krótkowzroczności. Wspomniana metoda może też pomóc pacjentom, którzy cierpią na chroniczne bóle głowy lub, którym szybko męczy się wzrok podczas czytania. Z terapii widzenia może skorzystać każda osoba, która ma problemy ze wzrokiem, ponieważ ta technika jest bezpieczna i nieinwazyjna.
Efekty terapii będą się pojawiały stopniowo i mogą nie zostać od razu zauważone przez pacjenta. Dlatego to ważne, by terapeuta wiedział, jak zmotywować swoich podopiecznych do wytężonej pracy i wybierał dla nich ćwiczenia dostosowane do ich wieku i możliwości. Prawidłowo przeprowadzona rehabilitacja powinna przynieść korzystne rezultaty, co będzie miało bezpośrednie przełożenie na podniesienie komfortu życia pacjenta.