Leki na ból gardła są szczególnym rodzajem preparatów, których zadaniem jest miejscowe zadziałanie na źródło bólu, wyeliminowanie jego przyczyny oraz zminimalizowanie objawów. Aby można było mówić o lekach na ból gardła, należy wziąć pod uwagę preparaty, zawierające substancje lecznicze, działające najczęściej przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Tabletki na ból gardła, zawierające np. benzydaminę uznawane są za lek. Na ból gardła dostępne są również produkty medyczne i suplementy.
Leki na ból gardła, a suplementy
Ból gardła jest objawem stanu zapalnego, rozwijającego się w obrębie górnych dróg oddechowych. Przy zastosowaniu produktów, eliminujących źródło bólu oraz sam dyskomfort warto zwrócić uwagę na skład. Suplementy diety na gardło mogą zawierać naturalne substancje, nawilżające śluzówkę oraz pozwalające dzięki mechanizmowi ssania dodatkowo zwilżyć ściany gardła, ograniczając ból. Można słusznie domyślić się, że suplementy nie działają na przyczynę problemu, są świetne przy chrypce mówców. Leki natomiast działają precyzyjnie na przyczynę stanu zapalnego, likwidując ból gardła od podstaw. Podobnie produkty medyczne, które jednak nie zawierają wszystkich, dostępnych lekom substancji leczniczych.
Co zrobić, gdy tabletki na ból gardła nie pomagają?
Nawet przeciwzapalne tabletki na gardło mogą okazać się bezsilne, jeżeli infekcja ma ostry przebieg i stan zapalny, spowodowany wirusami (najczęstsza przyczyna bólu gardła) zamiast się zakończyć, zmienia się w infekcję bakteryjną. Przeziębienie może przekształcić się w zapalenie węzłów chłonnych (anginę) lub wpłynąć na rozwój infekcji zatok. Wtedy wirusy nie są już groźne, a tym, co należy zwalczać, są bakterie. Na infekcję bakteryjną pomaga jedynie zastosowanie odpowiednio dobranego antybiotyku. Jeżeli zatem stosowanie leków na gardło nie pomaga przez okres pięciu dni, ból się utrzymuje, a może nawet nasila, konieczna będzie wizyta u lekarza celem doboru antybiotyku. Przy antybiotykoterapii należy zastosować preparaty osłonowe i pamiętać o prawidłowym nawodnieniu.
Jak złagodzić ból gardła przy przeziębieniu?
Ból gardła przy przeziębieniu nie jest przyjemny, zwłaszcza jeśli dodatkowo zmagamy się z katarem i podwyższoną temperaturą ciała. Są jednak sposoby na minimalizację dyskomfortu, spowodowanego osłabieniem, katarem i bólem gardła. Przede wszystkim warto przygotować kubek termiczny oraz termos z aromatyczną herbatą. Do mieszanki owocowej lub ziołowej koniecznie warto dodać miód oraz sok malinowy. Przy podwyższonej temperaturze ciała sprawdza się napar z lipy. Przy bólu gardła doskonale sprawdza się mleczna czekolada, która obklejając jego ścianki, łagodzi dolegliwości bólowe. Nie poleca się natomiast soku pomarańczowego, który może delikatnie podrażniać ścianki gardła oraz dodatkowo wpływać na utrudnienie przełykania. Warto stosować dużą dawkę witaminy C oraz ziołowe płukanki na gardło. Koniecznie należy ograniczyć kontakt z postronnymi osobami, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji.