Pierwsza pomoc dla dzieci

Kurs pierwszej pomocy dla dzieci – kto powinien go zrobić?

Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy może pomóc uratować zdrowie, a nawet życie poszkodowanego. Niestety, kwestie związane z udzielaniem pierwszej pomocy najmłodszym często są pomijane, dlatego też warto udać się na dedykowany kurs pierwszej pomocy dla dzieci. Kto w szczególności powinien o nim pomyśleć? Kiedy warto zorganizować tego typu kurs dla pracowników?

Pierwsza pomoc dla pedagogów

Kurs pierwszej pomocy dla dzieci powinny odbyć przede wszystkim osoby, które na co dzień pracują z najmłodszymi. Mowa oczywiście o pracownikach żłobków, klubików dziecięcych, przedszkoli, punktów opieki dziennej, szkół czy domów kultury. Wszystkie te osoby mają styczność z dziećmi, doskonale wiedząc, jak wiele niebezpieczeństw na nie czyha. Warto mieć świadomość, że pedagodzy nie mają uprawnień do tego, aby we własnym zakresie podawać dzieciom medykamenty, jednak mają obowiązek udzielić im pierwszej pomocy, do czasu przyjazdu karetki. Powinni oni odbyć rozszerzony kurs pierwszej pomocy, na którym dowiedzą się nie tylko o technice reanimacji, lecz również o opatrywaniu ran, tamowaniu krwawienia bądź postępowaniu w przypadku omdleń.

Kursy dla rodziców

Opieka nad dzieckiem, szczególnie w wieku niemowlęcym, jest niezwykle wymagająca. Rodzice bardzo często boją się momentów przełomowych w życiu dziecka – gdy zaczyna jeść stałe posiłki, poruszać się na własnych nogach bądź nabywa umiejętność jazdy na rowerze. Choć są to piękne chwile, rodzice doskonale zdają sobie sprawę, jak duże niebezpieczeństwo mogą ze sobą nieść. Zadławienie się, uderzenie, upadek – to tylko niektóre sytuacje, jakie mogą mieć miejsce na każdym etapie rozwoju malucha. Rodzice, którzy odbędą kurs pierwszej pomocy dla dzieci, z reguły czują się znacznie pewniej, gdyż wiedzą, jak zareagować w konkretnych sytuacjach. Ponadto są w stanie pomóc nie tylko własnemu dziecku, ale również innym, które znajdują się pod ich opieką. 

Pierwsza pomoc dla opiekunów najmłodszych

Zatrudniając nianię, rodzice często pytają, czy ukończyła ona kurs pierwszej pomocy. Tego typu certyfikat może być niemałym atutem na rynku pracy, często też wymagany jest przez profesjonalne agencje, które pośredniczą w zatrudnianiu niań. Kurs pierwszej pomocy dla dzieci powinny także ukończyć osoby, które planują zostać opiekunami na różnego rodzaju koloniach czy obozach. Choć w programie przygotowawczym zwykle jest wzmianka o pierwszej pomocy, temat ten bywa często pomijany, bądź traktowany jest bardzo pobieżnie. Tymczasem profesjonalny kurs daje o wiele lepsze przygotowanie, pozwalając przede wszystkim na szybką reakcję w trudnych sytuacjach. Czasami ukończenie dodatkowego kursu jest wymogiem pracodawców, szczególnie w przypadku, gdy w wyjątkowy sposób dbają oni o bezpieczeństwo podopiecznych. 

Zostaw komentarz!