Wizyta u okulisty nie należy do standardowych, jakie przeprowadzane są w wieku wczesnodziecięcym. Tymczasem okulista Inowrocław pomoże wykryć choroby oczu i wady wzroku na wczesnym etapie, a następnie zaproponuje odpowiednie leczenie. Jakie symptomy powinny w szczególności zaniepokoić rodziców? Czy do okulisty warto udać się z dzieckiem profilaktycznie?
Kiedy wizyta u specjalisty jest niezbędna?
Małe dziecko zwykle nie potrafi przekazać rodzicom, że widzi gorzej. Trudno również zasygnalizować ból oczu – najczęściej pojawia się wtedy płacz, który co do zasady, może mieć różnorodne przyczyny. Dlatego też rodzice powinni uważnie obserwować swoją pociechę. Wizyta u okulisty jest niezbędna, jeśli dziecko:
- często mruży oczy,
- przeciera oczy rękoma,
- ma zaczerwienione oczy i nie wynika to z alergii,
- boryka się z problemem łzawienia oczu.
Wszystkie te objawy mogą wskazywać na różnego rodzaju choroby narządu wzroku bądź wady wzroku. W takich przypadkach konieczne jest wdrożenie efektywnego leczenia w jak najkrótszym czasie, tak aby poprawić komfort życia malucha i zapobiec dalszemu rozwojowi choroby czy wady wzroku.
Czy warto udać się do okulisty profilaktycznie?
Wizyta u okulisty może mieć charakter profilaktyczny, jeśli rodzice chcą sprawdzić, czy narząd wzroku rozwija się w sposób prawidłowy. Niemniej jednak w niektórych przypadkach warto udać się do specjalisty, nawet jeśli nie zauważyliśmy żadnych, niepokojących objawów. Mowa tutaj o dzieciach urodzonych przedwcześnie, które z natury rzeczy mogą mieć problemy z prawidłowym funkcjonowaniem narządu wzroku. Ponadto, wizyta u okulisty zalecana jest dzieciom, u których rodziców wykryto poważne wady wzroku bądź choroby oczu. Warto udać się po poradę jak najwcześniej, tak aby móc zapobiec ewentualnym powikłaniom. Po przebytym we wczesnym dzieciństwie zapaleniu spojówek również zaleca się wizytę profilaktyczną u okulisty.
W jakim wieku pójść z dzieckiem do okulisty?
Rodzice, którzy zauważą u swojej pociechy jakiekolwiek niepokojące objawy, nie powinny zwlekać z wizytą u specjalisty. Nawet w przypadku niemowlaków możliwe jest przeprowadzenie przynajmniej podstawowych badań diagnostycznych. Jeśli nie ma wcześniejszych przesłanek do wizyty u okulisty, na pierwszą wizytę można udać się pomiędzy 2., a 3. rokiem życia. Jest to optymalny czas, aby zbadać dziecko – staje się ono bardziej komunikatywne, zatem może wejść w pewną interakcję z lekarzem, przekazując mu chociażby wybiórcze informacje o jakości widzenia. Rodzice starszych dzieci, które do tej pory nie miały styczności z okulistą, mogą nadrobić zaległości w każdym momencie. Nie warto czekać do badań bilansowych, na których sprawdza się między innymi wzrok dziecka. Pamiętajmy, że nie przeprowadza ich okulista, a pielęgniarka, która nie jest w stanie dokonać dogłębnej analizy funkcjonowania narządu wzroku.