Spacer po zdrowie – co nam daje codzienne spacerowanie?

O tym, że aktywność fizyczna, to podstawa do tego, by zachować zdrowie na długie lata, wie chyba każdy. Nie warto szukać wymówek, takich jak brak czasu, czy funduszy na zajęcia sportowe. Jedną z najprzyjemniejszych i najmniej wymagających aktywności fizycznych jest codzienne spacerowanie. A co najważniejsze jest ono darmowe i nie wymaga trenera czy zaawansowanej wiedzy. Jak więc na nasze zdrowie mogą wpłynąć spacery? Czy codzienne spacerowanie może poprawić wygląd naszej sylwetki?

Dlaczego właśnie spacerowanie?

O tym, że spacerowanie nie wymaga od nas inwestowania pieniędzy w sprzęt, czy karnet oraz posiadania jakiejś specjalnej wiedzy, w jaki sposób wykonywać tę czynność już wiemy. Wystarczy mieć jedynie wygodny strój i obuwie, a na miejsce do spacerów wybierać raczej tereny takie jak parki czy lasy, które są nieco oddalone od ulicznych spalin i zabudowań. Dodatkową zaletą jest fakt, że ta forma aktywności jest dla każdego bez względu na wiek. Spacerować może dziecko, dorosły oraz osoby starsze, u których nie każdy sport jest polecany ze względu nieco kruche kości i stawy. Spacerowanie może być również dodatkową formą aktywności dla osób uprawiających sporty. Przebywanie na świeżym powietrzu, w otoczeniu natury bardzo pozytywnie wpływa na nasz układ nerwowy, pomaga się wyciszyć i wpływa na jakość snu. Spacer to również wydatek energetyczny, który spala kalorie, obniża poziom glukozy, usprawnia krążenie, pracę serca i układu oddechowego.

Kiedy tak właściwie spacerujemy?

Warto jest korzystać z każdej okazji do spacerów. Możemy na przykład zrezygnować z jazdy samochodem, czy komunikacją miejską i pieszo pokonać drogę do pracy, czy domu. Dobrze jest „szukać sobie powodów” do wyjścia z domu i przespacerować się np. do sklepu czy na spotkanie, gdyż nie zawsze mamy czas, by zaplanować spacer, natomiast zawsze możemy odbyć go przy okazji codziennych czynności. Choć oczywiście tym najbardziej pożądanym będzie ten w okolicznościach przyrody i świeżego powietrza. Codzienny spacer/marsz przez chociażby 30 minut, to niewielkie poświęcenie w ciągu całego dnia, które może bardzo pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie oraz wspomóc nas w walce o wymarzoną sylwetkę.

Zostaw komentarz!