okulista inowrocław

Jak często powinniśmy badać wzrok?

Badanie wzroku jest niezmiernie ważnym elementem profilaktyki. Wczesne wykrycie problemu może ograniczyć rozwój choroby i zapobiec znacznie większym schorzeniom. Z tego powodu nie należy unikać okulisty, tylko traktować jako część innych profilaktycznych badań umożliwiających prawidłowe zadbanie o zdrowie. Na problemy okulistyczne wpływa wiele czynników takich jak praca, zanieczyszczenie, predyspozycje genetyczne, nadmierne nadwyrężanie. Dlatego bez względu na wiek należy przeprowadzać badania profilaktyczne w określonym czasie podyktowanym indywidualnymi potrzebami.

Jak często wykonywać profilaktyczne badanie wzroku u dzieci

Badania wzroku należy wykonywać regularnie przez całe życie. Zarówno dzieci, jak i dorośli nie powinni zaniedbywać profilaktyki. Czasami pierwsze objawy pogorszenia widzenia mogą być niezauważalne, jednak niewykryte w porę mogą prowadzić do większych i trudniejszych do skorygowania wad. W przypadku dzieci pierwsze badanie wykonuje się zazwyczaj w 2 lub 3 roku życia. Następnie prawidłowe widzenie sprawdzane jest na każdym bilansie. Najlepiej wykonywać takie badanie raz w roku, aby szybko zauważyć niepokojące objawy. Niemowlętom będącym w grupie ryzyka wystąpienia wady wzroku np. wcześniaki przeprowadza się profilaktyczne badanie dna oka. To obowiązkowe badanie jest przeprowadzane po 4 tygodniu życia. Następnie należy je powtórzyć po skończeniu przez dziecko pierwszego roku życia.

Jak często osoba dorosła powinna badać wzrok

Profilaktyczne badania u osób dorosłych powinno się wykonywać co dwa lata w zależności od potrzeb. Osoby będące w grupie ryzyka wystąpienia problemów okulistycznych ze względu na obciążenia genetyczne występujące w rodzinie powinny przeprowadzać takie badanie nawet raz w roku. Posiadanie stwierdzonej wady wzroku również wymaga częstszych wizyt kontrolnych, nawet jeżeli wzrok się nie pogarsza. Ze względu na dużą ilość czynników mogących niekorzystnie wpływać na prawidłowe widzenie taka prewencja jest bardzo ważna. Profilaktyczne badania mogą wykryć wiele różnych chorób nie tylko w obrębie narządu wzroku. Dzięki badaniu dna oka optyk Inowrocław może także pokierować na dalszą diagnostykę w przypadku podejrzenia wystąpienia poważniejszej choroby, takiej jak białaczka, skaza krwotoczna, miażdżyca lub nadciśnienie tętnicze. Czasami stan narządu wzroku może wiele powiedzieć o ogólnym stanie zdrowia pacjenta. 

Badanie wzroku po 40 roku życia — jak często

Po 40 roku życia organizm zaczyna się starzeć. Ten naturalny proces jest nieunikniony i nie można jemu zapobiec. Starzenie się dotyka również narządu wzroku — starczowzroczność. Wzrok w tym wieku wzrok pogarsza się stopniowo, więc zmiany mogą być niezauważalne od razu. Stopniowe pogarszanie się widzenia wymaga częstszych wizyt u okulisty. Po 40 roku życia zaleca się badania profilaktyczne raz w roku. Dodatkowo należy konsultować z lekarzem wszelkie niepokojące objawy takie jak ból oczu, głowy i raptowna utrata ostrości. Optyk Inowrocław może zalecić noszenie okularów, aby ułatwić codzienne funkcjonowanie. Niektórzy decydują się także na laserową korektę wzroku, która może skorygować wadę wzroku wywołaną starczowzrocznością do zera. 

Zostaw komentarz!