W każdy domu powinna znaleźć się dobrze wyposażona apteczka pierwszej pomocy. Akcesoria do opatrzenia urazów, leki na przeziębienie, przeciwgorączkowe i rozkurczowe pozwolą zażegnać większość kryzysów zdrowotnych i bez paniki podjąć dalsze środki ku polepszeniu samopoczucia. Zapas niezbędnych rzeczy uchroni domowników przed nerwowym poszukiwaniem czynnej apteki. Jakie lekarstwa i akcesoria powinna zawierać domowa apteczka?
Kompletowanie domowej apteczki
Rozmiar i zawartość apteczki pierwszej pomocy należy dostosować do ilości domowników oraz do potrzeb. Posiadane w domu leki warto zgromadzić w jednym, znanym wszystkim miejscu. Niech to będzie na przykład półka w kuchni, do której małe dzieci nie mają dostępu. Na apteczkę można zaadaptować schludne pudełko, lub specjalnie do tego przeznaczone opakowanie, jakie oferują apteki i sklepy medyczne. Niektórzy członkowie rodziny wymagają stałego przyjmowania leków, dlatego warto podzielić apteczkę na mniejsze sekcje. Jedną część domowej apteczki przeznaczmy na syropy i witaminy dla dzieci, kolejną na materiały opatrunkowe, a jeszcze inną niech zajmą suplementy i lekarstwa przyjmowane przez seniora.
Leki na choroby sezonowe
Paracetamol i ibuprofen to podstawa każdej apteczki. Te dwa leki mają szerokie zastosowanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, dlatego są pomocne przy migrenie, przeziębieniu, a nawet przy poważnych infekcjach. W apteczce koniecznie trzeba mieć tabletki, a jeśli w domu przebywają dzieci, przyda się też paracetamol w syropie o owocowym smaku albo czopki. Kolejnym niezbędnikiem są leki rozkurczowe i preparaty hamujące biegunkę. Przy problemach żołądkowych oprócz loperamidu i aktywnego węgla, wskazane jest również przyjmowanie preparatów działających osłonowo, dlatego warto zainwestować w dobry probiotyk. W chłodniejszych miesiącach przydadzą się wszelkie pastylki do ssania, leki na przeziębienie oraz sprej do oczyszczania nosa z zalegającej wydzieliny.
Materiały do skutecznego odkażenia i opatrzenia urazów
Apteczkę trzeba na bieżąco uzupełniać o plastry opatrunkowe zwykłe oraz wodoodporne i preparat antyseptyczny do dezynfekcji ran. W domu powinno być kilka sterylnie zapakowanych bandaży o różnej szerokości i długości. Na zranienia, a także do przemywania oczu niezbędne będą jałowe gaziki. Przyda się również sól fizjologiczna w ampułkach, leki przeciwalergiczne, wapno oraz maść na stłuczenia i obrzęki powstałe po ukąszeniu owadów. Rodzice maluchów mogą też zainwestować w plasterki z olejkami eterycznymi, które przyśpieszają pozbycie się kataru. Każda domowa apteczka oprócz lekarstw, musi zawierać ostre nożyczki i kilka zapinek do opasek elastycznych.
Aby domowa apteczka służyła jak najlepiej, co kilka miesięcy przyda się jej przegląd, podczas którego pozbędziemy się przeterminowanych leków i dokupimy brakujące rzeczy.