dentysta gdańsk

Stomatolog dziecięcy – kiedy na pierwszą wizytę z dzieckiem?

Troska o higienę jamy ustnej powinna być wpajana od najmłodszych lat. Często rodzice zastanawiają się kiedy po raz pierwszy powinien obejrzeć zęby dziecka dentysta? Wizyta u stomatologa z dzieckiem jest konieczna, nawet jeśli nie dzieje się nic niepokojącego, gdyż na początku maluch oswaja się z gabinetem. Dla rodzica jest to z kolei czas na rozmowę ze specjalistą, który podpowie jak prawidłowo dbać o ząbki oraz na co zwrócić uwagę podczas pielęgnacji zębów.

Jak wygląda pierwsza wizyta u stomatologa?

Pierwsza wizyta trwa zaledwie chwilę i z całą pewnością podczas pierwszej wizyty nie ma miejsca na żadne leczenie zębów. Dziecko może siedzieć na kolanach u rodzica, a stomatolog dziecięcy obejrzy zęby, dziąsła oraz sprawdzi wędzidełko. Reszta czasu podczas wizyty powinna być poświęcona na rozmowę oraz dokładne poinstruowanie rodzica na temat prawidłowego mycia zębów, diety dziecka, a także doboru odpowiedniej pasty w stosunku do wieku. Często podczas pierwszej wizyty dziecko ma możliwość zabawy na fotelu dentystycznym oraz może zobaczyć, jak wyglądają przyrządy stomatologiczne. Pierwsza wizyta stomatologiczna ma na celu zbudowanie współpracy pomiędzy dzieckiem a stomatologiem.

Kiedy pójść na pierwszą wizytę do stomatologa?

Im wcześniej dziecko wybierze się na pierwszą wizytę, tym lepiej. Powinno to być zdecydowanie przed ukończeniem pierwszego roku życia, chociaż warto zabrać dziecko już 6-8 miesięczne. Już niemowlęta mogą mieć tzw. próchnicę butelkową, które nieleczona może rozwinąć się znacznie bardziej i przenieść się na pozostałe ząbki. Stomatolog jest w stanie wychwycić pierwsze objawy próchnicy, jeszcze zanim rodzic uzna, że coś niepokojącego dzieje się z ząbkami. Próchnica na tak wczesnym etapie nie jest trudna do zwalczania, w przeciwieństwie do rozwiniętego już problemu. 

Próchnica w zębach mlecznych – jak leczyć?

Do niedawna (niestety czasami nawet współcześnie) wśród rodziców panowało przekonanie, że ubytków w zębach mlecznych nie trzeba leczyć, gdyż te zęby i tak niebawem wypadną. Niestety jest to bardzo niebezpiecznie przekonanie, gdyż nieleczona próchnica zębów mlecznych może prowadzić do przykrych konsekwencji. Jeżeli stomatolog zauważy ubytki, niezbędne jest leczenie zębów mlecznych. Jednak, mimo iż kojarzy się to z bolesnym borowaniem, wcale nie musi tak być. Obecnie istnieją inne metody, które pozwalają leczyć wczesne ubytki w zębach. Do takich metod zalicza się np. ozonowanie czy laserowe usuwanie próchnicy. Po usunięciu próchnicy następuje wypełnienie zęba mlecznego. U najmłodszych pacjentów, aby wynagrodzić czas spędzony na fotelu, często stosuje się kolorowe plomby, czyli wypełnienia kompozytowe światłoutwardzalne. Dentysta Gdańsk posiada w swoim gabinecie kilka kolorów, z których któryś na pewno przypadnie do gustu małemu pacjentowi.

Jakiego stomatologa wybrać?

Wybierając stomatologa dla dziecka, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze stomatolog dziecięcy powinien mieć podejście do dzieci. Zimny i oschły dentysta, choćby był najlepszym specjalistą, nie przekona do siebie dziecka i nie wzbudzi jego zaufania. Warto też zwrócić uwagę, aby gabinet stomatologiczny był przyjazny dziecku, czyli zawierał dziecięce elementy, co pozwoli dziecku choć odrobinę pokonać strach. Stomatolog Gdańsk to świetne miejsce na pierwszą wizytę Twojego malucha!

Zostaw komentarz!