Piękny uśmiech i białe, proste zęby to przywilej nie tylko dla modeli lub aktorów. Rozwój ortodoncji sprawił, że dbałość o zęby nie jest już rozumiana tylko w kwestiach higienicznych, ale również estetycznych. Dlatego coraz więcej osób rozważa przeprowadzenie leczenia ortodontycznego. Mając do wyboru prostowanie zębów nakładkami lub aparatem ortodontycznym stałym, muszą zadecydować, która metoda będzie bardziej skuteczna, nie narażając się przy tym na nadmierne koszty. Dlatego przed podjęciem decyzji warto przyjrzeć się wadom i zaletom obu metod.
Aparat ortodontyczny na co dzień
Decydując się na leczenie ortodontyczne, pacjent musi zdawać sobie sprawę, że aparat, bez względu na jego rodzaj, będzie mu towarzyszył stale średnio przez dwa lata. Długość leczenia jest uzależniona od wady zgryzu, wieku pacjenta, ale również od zastosowanej metody. Przez ten okres należy liczyć się z dyskomfortem codziennego funkcjonowania, takim jak:
- konieczność ciągłego noszenia aparatu,
- przestrzeganie wysokiego reżimu higienicznego jamy ustnej,
- ograniczenia w jadłospisie, ze względu na możliwe uszkodzenia aparatu,
- regularne wizyty u ortodonty.
Zastosowanie aparatów nakładkowych eliminuje część z powyższych ograniczeń. Z założenia prostowanie zębów nakładkami trwa również nieco krócej od tradycyjnych metod.
Wady i zalety prostowania zębów nakładkami
Aparaty nakładkowe wymagają od pacjenta samodyscypliny. W przeciwieństwie do aparatu założonego na stałe użytkownik musi sam dbać o noszenie nakładek przez co najmniej 22 godziny na dobę. Zaleca się zdejmowanie ich wyłącznie do jedzenia i picia napojów innych niż woda. Brak systematycznego noszenia nakładek nie tylko przedłuża proces leczenia, ale może również spowodować, że prostowanie zębów tą metodą okaże się nieskuteczne. Jednak w przypadku zachowania reżimu aparaty nakładkowe znane są z wysokiej skuteczności leczenia w stosunkowo krótkim czasie.
Zalety aparatów nakładkowych
Jeżeli jednak pacjent zdecyduje się na prostowanie zębów nakładkami, doceni przeważające korzyści z wyboru tej właśnie metody, ponieważ:
- aparat nakładkowy jest praktycznie niewidoczny,
- aparat nie utrudnia mycia zębów, łatwiej więc o zachowanie higieny,
- nie ma ograniczeń podczas jedzenia,
- wizyty w gabinecie ortodontycznym nie są tak częste, jak w przypadku tradycyjnego aparatu.
Koszty leczenia ortodontycznego
Kwota, jaką zapłaci pacjent, jest uzależniona od gabinetu, w jakim odbędzie się leczenie, miejscowości, oraz wady, jaką trzeba wyleczyć. Jest również uzależniona od wybranej metody.
Do kosztów leczenia ortodontycznego należy wliczyć nie tylko sam aparat, ale również regularne wizyty u specjalisty oraz inne ewentualne koszty, takie jak naprawa odklejonego zameczka lub zdjęcie aparatu przed wizytą u stomatologa w celu usunięcia próchnicy. W przypadku prostowania zębów nakładkami pacjent na wstępie ponosi koszt opracowania planu leczenia oraz wyprodukowania indywidualnych nakładek, co może stanowić nawet dwukrotnie większą kwotę, niż założenie aparatu stałego. W dalszym etapie jednak koszty te się wyrównują, lub różnią się od siebie w niewielkim stopniu: przy aparacie nakładkowym wizyty u ortodonty są rzadsze, w wielu przypadkach wliczone w cenę początkową, nie istnieje również ryzyko uszkodzenia zameczka.
Aparat stały czy prostowanie zębów nakładkami? Na to pytanie każdy pacjent musi odpowiedzieć sobie sam, biorąc pod uwagę zarówno koszty, czas, jak i codzienny komfort noszenia aparatu. W obu przypadkach, przy prawidłowo przeprowadzonym leczeniu, metoda powinna przynieść oczekiwane efekty.