Okulary korekcyjne to doskonały sposób na szybkie i efektywne skorygowanie wady wzroku. Gdy zaburzenie widzenia się pogłębia lub okulary ulegną uszkodzeniu, to wówczas warto udać się do osoby, która pomoże klientowi dobrać nowe szkła. Badaniem wzroku zajmuje się zarówno okulista, jak i optometrysta, jednak obie specjalizacje znacząco się między sobą różnią. A do kogo warto się wybrać po nowe okulary?
Na czym polega praca okulisty?
Okulistą może zostać osoba po studiach medycznych, która ukończyła specjalizację z okulistyki. Do gabinetu okulistycznego trzeba się udać w szczególności, gdy oczy są zaczerwienione i ropieją, a także wtedy, gdy pacjent cierpi na światłowstręt, zauważył pogorszenie ostrości widzenia lub ma trudności w czytaniu z bliska. Niepokojącym objawem jest również nadmierne łzawienie, ból oczodołu i przewlekła suchość oka. Okulista Inowrocław może przepisać leki na receptę, wystawić skierowanie na zabieg lub samemu przeprowadzić laserową korektę wzroku. W razie konieczności doświadczony okulista powinien wykonać iniekcję doszklistkową oraz może zalecić stosowanie okularów korekcyjnych o określonych parametrach.
Czym się zajmuje optometrysta?
Optometrysta skrupulatnie bada wzrok, by określić rodzaj i wielkość wady. Do tego celu może używać wyspecjalizowanych aparatów i przyrządów, a w efekcie klient dowie się, jakie powinien nosić szkła, by dobrze widzieć. Doświadczony optometrysta pomoże wybrać szkła do okularów i soczewki kontaktowe, które będą idealnie dostosowane do potrzeb danej osoby. Po przeprowadzonym badaniu optometrysta przekaże receptę z wynikami optykowi, który zamówi odpowiednie szkła, a następnie zamontuje je w wybranych oprawkach. Optometrystę warto odwiedzać co najmniej raz do roku, by monitorować wadę i móc szybko zareagować na ewentualne pogorszenie wzroku.
Do kogo udać się po nowe okulary?
W pewnych obszarach obowiązki okulisty i optometrysty pokrywają się ze sobą. Jednak warto pamiętać, że okulista Inowrocław ma dużo szerszy zakres uprawnień i może skutecznie leczyć wszystkie choroby wzroku. Natomiast optometrysta głównie dobiera szkła korekcyjne i może także zalecić proste ćwiczenia na poprawę widzenia. Po okulary warto najpierw udać się do okulisty, który zbada wzrok i sprawdzi stan rogówki. Jeśli lekarz uzna, że potrzebne są nowe okulary, wówczas trzeba umówić się na wizytę u optometrysty, który określi, jak duża jest wada wzroku i wybierze odpowiednio mocne szkła. Natomiast optyk pomoże klientowi dobrać oprawki do kształtu twarzy i przygotuje okulary korekcyjne zgodnie z otrzymanymi zaleceniami. Obecnie wiele wad wzroku może być z powodzeniem leczonych, dlatego to ważne, by regularnie badać oczy u renomowanego okulisty. Jeśli zaburzenia widzenia nie da się całkowicie wyeliminować, to można się zdecydować na okulary korekcyjne adekwatne do posiadanej wady. Dobry optometrysta sprawnie przeprowadzi badanie, precyzyjnie określi wielkość wady i zaproponuje okulary korekcyjne, które umożliwią klientowi normalne wykonywanie codziennych czynności.