Każdy zna slogany i powiedzenia, że sport to zdrowie, czy bieganie to przyjemność, ale czy na pewno to prawda? Czy osoby w różnym wieku z różnymi możliwościami mają takie same potencjały wydolnościowe organizmu? Czy biegi długodystansowe są dla każdego? W informacyjnym hałasie wiele osób nie jest w stanie odróżnić co jest tylko frazesem, a co jest zgodne z prawdą. Aby podjąć właściwą decyzję, należy zweryfikować swój potencjał i swoje możliwości zdrowotne do startu w biegach długodystansowych i zdecydować czy to wysiłek, czy też przyjemność.
Co to są biegi długodystansowe?
Według definicji biegi długodystansowe to biegi powyżej 3000 metrów. Najpopularniejsze to półmaratony i maratony. Biegi lekkoatletyczne odbywają się na bieżni stadionu, oraz ich trasa może przebiegać przez ulice miast. Ultramaratony to biegi powyżej dystansu zwykłego maratonu (maraton 42 195 metrów).
Predyspozycje do biegania
Wiele czynników wpływa na to czy bieganie to odpowiedni sport dla nas. Biegi długodystansowe wymagają od nas przygotowania w zakresie wytrzymałościowym naszego organizmu, jak i przygotowania naszych mięśni na dłuższy wysiłek. Aby ocenić predyspozycje organizmu do biegania, należy wziąć pod uwagę nie tylko wiek, ale także wcześniejszy tryb życia, uprawiane sporty, przebyte kontuzje. Wydolność oddechowa to również ważny element treningu i oceny naszych zdolności do biegania. Przy biegach długodystansowych większa objętość naszych płuc zapewnia większe ilości tlenu dostarczone do organizmu. Oczywiście należy jeszcze wspomnieć o wadze, która też ma wpływ na szybkość i wytrzymałość. Nie tylko sprawność fizyczna ma znaczenie, wytrzymałość psychiczna i upór oraz systematyczność to pożądane cechy przy tego typu sporcie.
Przeciwskazania dla biegania na długich dystansach
Pomimo że bieganie to samo zdrowie dla organizmu jak i naszego samopoczucia psychicznego nie należy on do sportów, które może uprawiać każdy. Szczególnie biegi długodystansowe dyskwalifikują osoby otyłe, z problemami sercowymi, z problemami oddechowymi (astma), osoby, które mają problemy ze stawami oraz deformacjami stopy (ostroga piętowa). Wbrew panującemu przekonaniu wiek nie jest przeciwskazaniem do biegów długodystansowych. Osoby nawet w podeszłym wieku (Fauja Singh miał 100 lat kiedy ukończył maraton) odpowiednio przygotowane mogą biegać na trasach długodystansowych. Przy urazach, ciąży czy problemach zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem i omówić nasz udział w biegach długodystansowych.