aparaty słuchowe dla dziecka

Aparat słuchowy dla dzieci z ubytkiem słuchowym, jako niezbędna pomoc

Dzieci z ubytkiem słuchowym często oprócz samych w sobie problemów z dobrym słyszeniem są wykluczone społecznie przez swoich rówieśników. Ciężko im zrozumieć zaistniałą sytuację, czują się dotknięte i potraktowane niesprawiedliwie. Warto wtedy jak najszybciej nabyć aparat słuchowy, gdyż dziecko z każdym dniem traci pewność siebie, co może mieć opłakany wpływ nie tylko na jego obecne relacje z kolegami, ale również na funkcjonowanie w dorosłym życiu. Odpowiednio dobrany sprzęt momentalnie zmieni świat małego pacjenta, który z pewnością doceni możliwość dobrego słyszenia.

Jak działa aparat słuchowy?

Aparat słuchowy to urządzenie o bardzo prostej, a zarazem skutecznej budowie. Urządzenie zbiera dźwięki otaczające dziecko i, dzięki bardzo czułemu mikrofonowi, zmienia fale akustyczne w sygnał elektroakustyczny. Dobrej klasy urządzenie następnie bezproblemowo wzmacnia dźwięk i redukuje niepożądane szumy. Zazwyczaj aparat słuchowy składa się z trzech głównych części: procesora, mikrofonu i głośnika. Do tego dochodzi wspomniany już wcześniej wzmacniacz i bateria. To właśnie te łącznie 5 elementów wpływa na cenę, jakość i trwałość urządzenia.

Rodzaje aparatów słuchowych

Aparaty słuchowe dzielą się na dwie duże grupy rodzajowe. Jedna z nich to urządzenia zauszne, natomiast druga to sprzęt wewnątrzuszny. Każda z grup charakteryzuje się zestawem zalet i wad typowych dla aparatów danego rodzaju. Urządzenia zauszne cechują się mocniejszymi i wytrzymującymi dłużej bateriami, łatwe w obsłudze przyciski do zmiany programów, możliwość bezprzewodowego odbioru sygnałów np. bluetooth. Niestety sprzęt ten może okazać się niewygodnym dla osób noszących okulary i, mimo naprawdę małego rozmiaru, na który pozwala obecna technologia, są dość mocno zauważalne. Aparaty wewnątrzuszne są z kolei słabo widoczne z zewnątrz i odpowiednie dla osób używających okularów. Jest to sprzęt wygodny, aczkolwiek ze słabszą baterią i mniejszymi możliwościami dowolnych ustawień.

Aparat słuchowy dla dziecka — jak duży to wydatek?

Aparaty słuchowe dostępne są w bardzo szerokim zakresie cenowym. Najtańsze urządzenia godne uwagi i przede wszystkim bezpieczne można nabyć już od 1500 złotych. Niestety, chcąc zakupić sprzęt wysokiej klasy, trzeba liczyć się z wydatkiem większym niż 5 tysięcy złotych. Dla pacjentów najbardziej wymagających dostępne są na rynku aparaty w cenie oscylującej w granicy 10 tysięcy. Decydując się na dane urządzenie, cena musi być jednak sprawą drugorzędną. Właściwie dopasowany aparat z pewnością może zmienić życie dziecka na lepsze, natomiast tańszy sprzęt wiąże się z ryzykiem niskiej jakości i zniechęceniem pacjenta do tego typu sprzętów.

Wybór odpowiedniego aparatu słuchowego dla dziecka

Wybierając aparat słuchowy dla dziecka należy podejść do tematu holistycznie. Uwzględnić trzeba z pewnością zalecenia lekarza, opinię niedosłyszącego malca i swoje możliwości budżetowe. Te powinny być najwyższe jak to tylko możliwe, to sprzęt, na którym z pewnością nie warto oszczędzać. Urządzenia odpowiedniej klasy i sprawdzonych producentów nie tylko sprawią, że jakość uzyskiwanego dźwięku będzie wysoka, ale również posłużą niedosłyszącemu przez wiele kolejnych lat. Warto rozważyć zakup aparatu odpowiednio małego, słabo widocznego lub niezauważalnego z zewnątrz. To zachęci dziecko do noszenia urządzenia i pozwoli poczuć się pewniej wśród rówieśników.

Zostaw komentarz!