Orteza kończyny dolnej

Rodzaje ortez kończyn dolnych – która sprawdzi się przy skręceniu kostki?

Ortezy to rodzaj osprzętu ortopedycznego, który pomaga w stabilizowaniu oraz unieruchomieniu miejsc, które uległy uszkodzeniu. Warto dowiedzieć się więcej na temat ortez, które mogą okazać się pomocne w przypadku skręcenia kostki.

Ortezy kończyn dolnych

Na wstępie należy zaznaczyć, że najlepszym rodzajem ortez są te wykonywane na zamówienie. Są one projektowane i tworzone zgodnie z indywidualnymi potrzebami pacjenta. Świetnie sprawdzają się one w przypadku skręconej kostki. Ortezy są coraz chętniej wybierane przez pacjentów w każdym wieku. Za zwiększoną popularnością stoi oczywisty fakt. Produkowane obecnie ortezy są coraz lepsze i mniej inwazyjne od standardowego gipsu, dzięki czemu pacjent może czuć się bardziej komfortowo. Z czego robi się ortezy? Ortezy kończyn dolnych wykonywane są z nowatorskich materiałów, które są bardzo delikatne dla skóry. Dzięki temu skóra może oddychać, a na jej powierzchni nie pojawiają się oparzenia.

Stabilizacja kończyn dolnych

Ortezy wykonywane są tak, aby ciało mogło oddychać. Jest to bardzo ważna cecha w porównaniu do klasycznego rozwiązania, jakim był gips. W okresie letnim, kiedy temperatura na dworze bywa bardzo wysoka, warto wybrać ortezę, która zapewnia wysoki poziom wentylacji. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu skóra zanadto się nie poci. Przykładem takiej ortezy, jest stabilizator stawu skokowego wykonany z tworzywa sztucznego. Taki stabilizator można bardzo dokładnie dopasować i co najważniejsze – może być on w każdym momencie zdjęty. Daje to możliwość swobodnego umycia kostki.

Stabilizator, a orteza stawu skokowego

Warto nadmienić, że zarówno jak stabilizator, jak i orteza stawu skokowego należą do tej gamy produktów. w obu przypadkach ich stosowanie ma na celu stabilizację oraz ochronę bardzo delikatnych stawów. W potocznym nazewnictwie przyjęło się nazywanie ortezami wszystkim akcesoriów ortopedycznych, których stosowanie ma na celu stabilizację miejsca po urazie. Unieruchomiony staw będzie mógł szybciej się zrosnąć, a ciężko byłoby to osiągnąć bez specjalistycznego osprzętu, jakim są ortezy.

Jaką ortezę wybrać? – odpowiadamy

Wybierając ortezę, najlepszym ruchem będzie zakup produktu wysokiej jakości. Stabilizacja oraz ochrona skręconego stawu skokowego jest bardzo ważna z punktu widzenia komfortu życia. Wybierając taką ortezę, można być pewnym, że będzie rozwiązaniem kompletnym. Ortezy różnią się między sobą pod względem dopuszczalnej ruchowości. W przypadku uszkodzenia kostki najlepszym wyborem będą ortezy dynamiczne, sztywne oraz ruchome. Wybierając daną ortezę, należy w pierwszej kolejności zapoznać się z lekarzem, którzy dzięki wiedzy i doświadczeniu będzie mógł pomóc w doborze najlepszego rozwiązania. Na uwagę zasługuje fakt, iż osoby opłacające składkę na Narodowy Fundusz Zdrowia mogą liczyć na refundację kosztów zakupu ortezy.